Co je CFD


CFD

CFD nebo kontrakt na rozdíl je souhlas mezi dvěma stranami "kupující" a "prodejce". Cena souhlasu je založena na podléhajícím aktivu (např. burzovním indexu, akcii nebo komoditním futures kontraktu).

Na konci smlouvy, když kontragenti si rozhodli otevřít pozici, prodejce zaplatí kupujícímu rozdíl mezi aktuální cenou aktiva a její cenou při otevření, pokud cena podléhajícího aktiva vzrostla. A naopák, pokud cena podléhajícího aktiva klesla a rozdíl mezi aktuální a počáteční cenou kontraktu je negativní kupující zaplatí prodejci.

Ve své podstatě, CFD jsou derivativními finančními instrumenty, které umožňují obchodníkům dostat zisk na základě pohybu ceny různých aktiv, umožniv otvírat dlouhé pozice, v případě, pokud ceny aktiv se pohybují směrem nahoru, a krátké pozice, v případě, pokud ceny se pohybují směrem dolů. Cena CFD se pohybuje přesně ve stejném směru jako cena podléhajícího aktiva a závisí na stejných faktorech. Zároveň, kontrakty na rozdíl poskytují řádu výhod ve srovnání s obchodem s podléhajícím aktivem.

Předpokládejme, že počáteční cena akcií Apple činí 100$. Uzavíráte (kupujete) CFD kontrakt na 1000 akcie Apple. Pokud cena vzroste na 105$, pak součet rozdílu, placený kupujícímu od prodejce, bude činit 5000$. V případě, pokud cena klesne na 95$, prodejce dostane rozdíl ve výši 5000$. Kontrakt nepředpokládá přímé vlastnictví těchto akcií, rovněž nákup/prodej akcií, což umožňuje investorům se vyhnout vyřízení vlastnických práv na aktiva a ztrátám obchodů.

Principy CFD obchodování

CFD imituje zisk a ztrátu reálného obchodu k nákupu nebo prodeji aktiva. Kontrakt umožňuje obchodovat na hlavním trhu a dostat zisk bez vlastnictví aktiva.

Předpokládejme, že očekáváte pokračování rychlého růstu cen na kovovém trhu a chcete koupit 1000 akcií Freeport-McMoRan Copper & Gold Inc. (FCX), největší na světě výrobce mědi. Můžete koupit tyto akcie prostřednictvím brokera a zaplatit významnou část (v souladu s regulačními normami Federální rezervní banky, v současné době velikost počáteční marže v USA je rovna 50%) cen těchto akcií, а na ostatní část vzít si úvěr u brokera a zaplatit komisi brokerovi.

Místo toho si můžete koupit CFD kontrakt na 1000 akcií FCX. Pro nákup kontraktu musíte vložit mnohem nižší součet zálohy (2,5% plné ceny akcií u IFC Markets).

CFD obchodování

CFD – je univerzální investiční prostředek. Kontinuáoní CFD kontrakty, které nemají datum expirace, předpokládají, že investoři mají svá vlastní rozhodnutí kdy zavřít kontrakt a fixovat ztrátu nebo zisk. Kromě toho, někteřé níže uvedené příležitosti delají kontrakty na rozdíl cen ideálními instrumenty pro internet obchodování.

Marginální obchod

Marginální obchod umožňuje zaujímat větší pozici při malému součtu investovaného kapitálu. Když trh se pohybuje ve Vašem očekávaném směru, zisk se zvyšuje, jelikož Vami byla vložena pouze část celkové ceny kontraktu, a zisk bude obdržen od změny celkové ceny. Samozřejmě, při marginálnímu obchodu ztráty také mohou růst, v případě, pokud trh jde proti pohybu. Proto je třeba projevovat náležitou opatrnost při obchodování s finanční pákou: ovládání riziky se stává velmi důležitým aspektem.

Intraday obchodování

Intraday obchodování je proces nákupu a prodeje různých aktiv v rámci jednoho obchodního dne. To znamená, že obchodník nebo investor může během tohoto dne provádět libovolný počet obchodních transakcí. Jelikož marginální obchodování umožňuje zvýšit pozici při omezenému objemu vložených prostředků, obchodovat se CFD je možné při malým kolísáním ceny aktiva během jednoho dne.

Obchodování s akciemi, komoditami, indexy a měnami

CFD (kontrakty na rozdíl) – je univerzální obchodní instrument, který v polsedních letech získala zvlaštní popularitu. Pomocí CFD se objevila možnost hrát na pohyby cen různých instrumentů bez nutnosti fyzického držení. CFD umožňuje obchodovat nejenom s akciemi, ale i hlavními akciovými indexy, měnami a komoditami.

Příležitost obchodovat jak při růstu, tak i při poklesu cen.

CFD je pružný investiční instrument. Pokud jste jisti v rostoucím trendu, dostáváte zisk otevřením pozice k nákupu CFD. Můžete také spekulovat na snížení ceny prodáním CFD. Držitelá otevřených pozic k nákupu CFD na akcie dostávají dividendovou opravu rovnající se hodnotě vyhlášené výplatě dividendy, pokud v době otevření obchodů v den výplaty opravy (shoduje se s ex-dividendovým datem) instrumentu je otevřena dlouhá pozice. Naopak, dividendová oprava bude odečtena z účtu klienta, pokud je otevřena krátká pozice.

Hedgování investičního portfolia

Pokud předpokládáte, že akcie budou zlevnit, ale nechcete je prodávat, pak můžete použít strategii hedgování portfolií od rizik otevřením pozice k prodeji CFD na svoje portfolio akcií. Zisk z krátké pozice CFD uhradí ztráty z poklesu ceny aktiv v portfoliu. Budete mít menší ztráty ve srovnání s hedgováním při prodeji reálných aktiv, abyste potom je koupili levneji.

Další činy

Více o principech CFD obchodování najdete v sekci «Jak obchodovat s CFD».

Zkuste si obchodovat CFD zdarma stáhnutím náš vlastní obchodní terminál NetTradeX.


Více o obchodních podmínkách CFD:CFD na indexyCFD na akcieCFD na komodity

Začněte
procvičovat
ZALOŽIT DEMO ÚČET
Volání