Zlato Technická analýza | Zlato Prognóza Cen


  • Viz technické analýzy:
  • 1 den
  • 3 dny
  • týden
  • měsíc
  • všechny

Kotace zlata se zvýšily vzhledem ke zvýšení globálních rizik po zprávě o úspěšném testu vodíkové bomby v Severní Koreji. Cena kovu stoupala na pozadí zhoršujících vztahů mezi Íránem a Súdskou Arábií. Zda bude růst cen zlata pokračovat?

Ve čtvrtek v USA bude zveřejněn hrubý domácí produkt za druhé čtvrtletí. Podle našeho názoru, v současné době to je docela důležitý ukazatel pro trhy. Jeho předběžný odhad předpokládá poměrně výrazný nárůst o 3,2%. Pokud skutečná čísla budou menší, nevylučujeme obnovení trendu posledních dnů — snížení cen akcií a zvýšení zlata. Podívejme se na dynamiku zlata. Jelikož v červenci jeho dovoz v Číně přes Hongkong vzrostl na 55,06 tun po 10měsíčnímu minimu v červnu. Připomeňme si, že před půl měsícem cena zlata za pět a půl roku stanovila minimum. Teoreticky, je možné jej použít jako úroveň podpory.

Podívejme se na nový personální kompozitní instrument &XAURUB. Odráží cenovou dynamiku zlata proti rublu nebo ceně unce zlata v ruských rublech. V letech 2011-2014 XAURUB byl v rozsahu 39700-55700. Z důvodu kolapsu rublu na pozdim loňského roku vzrostl a byl letos výrazně upraven směrem dolů. Kotace zlata, podle našeho názoru, udržují se neurčitostí lhůt zvýšení sazeb Fedu a rizikem defóltu Řecka. Americká ekonomika není dosud na cestě ke stabilnímu růstu. Zejména na konci května byl HDP USA za první čtvrtletí revidován směrem dolů. V úterý průmyslové objednávky za duben klesly o 0,4%. Je to více, než se očekávalo. Podobná informace vedlo k výraznému oslabení dolaru vůci ostatním měnám a růstu cen zlata. Zároveň, nyní ruský rubl slabě reaguje na trendy světového trhu Forex. Ten se oslabuje kvůli činům CB RF, která nedávno zrušila měnové REPO.

V úterý zlato pokračovalo v růstu na pozadí oslabení US dolaru na minimum během 8 týdnů po zveřejnění slabého indexu spotřebitelské důvěry za duben. Ten nečekaně klesl na 95,2 pipů při odhadu růstu na 102,5 pipů ve srovnání s březnovou úrovní 101,4 pipů. Z tohoto důvodu investoři začali pochybovat o zvýšení diskontní sazby od Fedu USA. Připomeňme si, že pravidelné zasedání amerického regulátora začne dnes a zítra se bude konat tisková konference. Samozřejmě, nikdo neočekává růst sazby právě ted', ale účastníci trhu nevylučují, že se to mohlo stát v září. Poznamenejme, že cena zlata opět překročila psychologickou úroveň 1200$ za unci. Dalším faktorem její růstu bylo zhoršení situace s možným defoltem v Řecku. Evropská unie dosud nepřidělila finanční prostředky. Mezitím, Řecko do konce května potřebuje 7,2 mlrd eur pro provádění nejbližších dluhových výplat. Poznamenejme, že růst kotací zlata probíhá na pozadí snížení jeho dovozu do Číny přes Hongkong v březnu na minimum během 7 měsíců 66,36 tun. Podle názoru analytiků GFMS, světová poptávka po zlatě v prvním čtvrtletí klesla o 9% kvůli klesající spotřeby klenotického průmyslu Číny o 12%. Nepochybně je to faktorem rizika při otevření pozice k nákupu.

Podívejme se na denní graf instrumentu XAUUSD. Cena se pohybuje uvnitř týdenního a denního medvědího trendu obsahujícího v sobě klesající kanál Donchian. V současné době jsme svědky dokončení korekce – maximum posledního baru oscilátoru RSI-Bars je umístěno na hranici lokální úrovně překoupenosti, což potvrzuje obrat ceny při průrazu signálem indikátoru hladiny podpory 16.5854%. Potvrzení ze strany trendového indikátoru Parabolic bude obdrženo po průrazu hladiny podpory 1128.95, umístěné pod posledními dvěma fraktály Billa Williamse a hranicí kanálu Donchian. Tato úroveň může být použita k otevření čekajícího příkazu k prodeji s předběžným omezením rizik nad 1258.35. Úroveň stopu je zesílena horní hranicí Donchian a denní trendovou linií.

Podívejme se na denní graf ceny futures kontraktu na zlato XAUUSD (Gold). Cena se pohybuje vevnitř týdenního a medvědího trendu obsahujícího v sobě klesající kanál Donchian. V současné době pozorujeme dokončení korekce – maximum posledního baru оscilátoru RSI-Bars je umístěno na hranici trendové linie rezistence, což předpovídá blížící otočení ceny. Odpovídající potvrzení ze strany indikátoru Parabolic bude obdrženo po průrazu úrovně supportu 1162.82, umístěného pod předposledním fraktálem billa Williamse. Tato úroveň může být použita k otevření čekajícího příkazu k prodeji s předběžným omezením rizik nad 1208.85 dolarů za trojskou unci. Úroveň stopu je zesilena horní hranicí kanálu Donchian, a také posledním fraktálem rezistence.

Včera vyšly pozitivní data na americkém trhu práce. Měsíční index zaměstnanosti v nezemědělském sektoru ADP Non-Farm Employment Change, od společnosti Automatic Data Processing, byl vyšší než předpokládaná úroveň ( + 7%), a předchozí hodnota ( + 2%). Parametry indexu jsou založeny na studiu anonimních údajů o 400 000 zákazníků US byznysu. Zaměstnanost - klíčový faktor, který ovlivňuje spotřebitelskou poptávku v USA a růst ukazatele výše předpokladaného interválu, vede k posilení US měny, jak jsme večer pozorovali. Zároveň došlo k obnovení minima s futures kontrakem na zlato. Je třeba poznamenat, že US akciový trh pokračuje obnovení, a investoři jsou nakloněni se vzdát obranných aktiv ve prospěch rizikových operací.
Nicméně, nelze nepoznamenat nervozitu trhů podmíněnou geopolitickou neurčitostí v Evropě. Možnost zavedení 3 balíky sankcí vůci Rusku a porušení minských dohod může vyvolat další vinutí napětí na východní Ukrajině. Pokud se to stane, poptávka po defenzivních aktiv, jako jsou drahé kovy, může začít růst, a pokles ceny XAU/USD se zpomalí.

Trhy jsou ve stavu nejistého očekávání: dnes bude zveřejněno prohlášení FOMC USA (Federal Open Market Committee), které určí nejbližší budoucí monetární politiky regulátora. Předpokládá se, že Fed USA je připraven k dokončení programu kvantitativního uvolňování (QE) – ekonomika pokračuje fázi oživení, trh práce je stabilní. Nicméně, není vyloučeno, že opatření mohou být dočasně odloženy kvůli výsoké volatilitě na finančních trzích. Pokud základní očekávání budou však odůvodněny, je třeba očekávat okamžité posilení US měny a zákonitý pokles ceny futures kontraktů na drahé kovy. Poslední je pravděpodobnější vzhledem k tomu, že US akciový trh pokračuje oživení, a investoři jsou nakloněni se vzdát obranných aktiv ve prospěch rizikových investic.

Dobrý den, vážení obchodníci. Dnes v 15:00 (SEČ ) v Bruselu se bude konat vystoupení Maria Draghiho před parlamentním výborem pro hospodářské otázky a měnovou politiku. Předpokládá se, že hlava ECB bude formulovat svou vizi ekonomického vývoje v eurozóně a také poskytne detailnější plán politiky kvantitativního uvolňování oznámené na poslední konferenci ECB. Pokud podle zprávy tempa růstu EU zůstanou v rozmezí očekávání, je třeba počkat na investice a prodej obranných prostředků, jako je zlato. Dnes s největší pravděpodobností očekáváme nový impuls volatility pro XAU/USD.

Dobrý den, vážení obchodníci. Podívejme se na instrument XAU/USD (Gold) na grafu H4. Cena se pohybuje v rozmezí H4 sestupného trendu od 28. srpna (21 dní). Směr je zásadně podmíněn stabilizací situace na východní Ukrajině a oživením americké ekonomiky. Investoři prodávají defenzivní aktiva a investují volný kapitál do rostoucích amerických indexů. Včera vyšel US ukazatel žádostí o podporu v nezaměstnanosti, který ukázal hodnoty nižší než se očekávalo a nižší než v předchozím týdnu na 11%. Událost charakterizuje oživení sektoru spotřebitelské poptávky a podnikatelslé aktivity ve státě.