USD CAD Technická analýza | USD CAD Prognóza


  • Viz technické analýzy:
  • 1 den
  • 3 dny
  • týden
  • měsíc
  • všechny

V prosinci loňského roku kurz kanadského dolaru dosáhl 11letého maxima za americkou měnu, což znamená jeho silné oslabení. Nicméně, graf zatím výš nešel. Základem kanadského vývozu jsou uhlovodíky. Nyní jejich cena je relativně stabilní. Zda to pomůže posílení kanadského dolaru? Na grafu to bude vypadat jako pohyb směrem dolů.

Kanadský dolar posílil na pozadí vzestupu kotací ropy, který začal 29. října. V pátek vyjde výkaz o trhu práce a očekává se, že úroveň nezaměstnanosti se v řijnu nezměnila. Zda bude kanadský dolar posílit vůči US dolaru?

Podívejme se na denní graf kanadského dolaru USD/CAD. Ten se mírně upevňuje v předvečer pravidelného zasedání Fedu, které se bude konat ve středu. Většina účastníků trhu spoléhají na to, že americký regulátor učiní nějaká prohlášení potvrzující první od roku 2006 zvýšení úrokových sazeb v tomto září. Nicméně někteří investoři nevylučují, že to může být odloženo do příštího roku. Kanadská banka již dvakrát v tomto roce snížila své úrokové sazby a výrazně oslabil kanadský dolar. Mezitím, je to stále výrazně vyšší než americký a činí 0,5%. Nevylučujeme posilování kanadského dolaru v případě, pokud Fed USA prohláší o možném odložení lhůt zvýšení svých sazeb, a také pokud HDP USA ve čtvrtek bude horší než odhad (+2,5%). Poznamenejme, že vyjde v pátek HDP v Kanadě na květen. Jeho předběžný odhad je pozitivní.

Podívejme se na měnový pár USD/CAD na H4 grafu. Cena překročila H4 trendovou linii směrem nahoru tvořením prvního byčího signálu. V současné době se pozoruje korekce, ale jsou všechny předpoklady se domnívat, že v 14:30 SEČ se rozhodne o osudu nového trendu budou zveřejněny čtvrtletní údaje o HDP USA. Trendový indikátor ParabolicSAR se otočil směrem k zelené zóně. Kanál Donchian také ukazuje kladný sklon. Nejsou protiklady ze strany oscilátoru RSI-Bars, jehož signál již překročil významnou úroveň rezistence 1.23615 (průraz je obkreslen červeným oválem).

Podívejme se na měnový pár USD/CAD na H4 grafu. Cena vstoupila do zóny konsolidace, která může být prodloužena průrazem úrovně podpory 1.23636. Konsolidace se potvrzuje neurčitým směrem kanálu Donchian. Nicméně, již vidíme první příznaky vzniku nového trendu. Změna trendu je odůvodněna překročením H4 trendové linie a také otočením trendového indikátoru ParabolicSAR. Zároveň, nejdůležitější signál je medvědí divergence oscilátoru RSI-Bars. Finálním impulsem se očekává po zveřejnění stavebních povolení v Kanadě v 14:30 (SEČ). Indikátor vyjde v měsíčním vyjádření.

Minulý pátek byl zveřejněn počet nových pracovních míst v nezemědělském sektoru USA (Nonfarm). Ve srovnání s minulým měsícem hodnota ukazatele klesla o více než 50%, způsobila oslabení dolaru vůci nejlikvidnějším měnám. K tomuto také příspělo oživení poptávky po ropě v důsledku probíhajícího konfliktu v Jemenu. Očekáváme dlouhodobou reakci trhu na statistiku práce (až jeden týden). Dnes v 16:00 SEČ bude zveřejněn index nevýrobního sektoru USA. Index publikuje měsíčně ústav řízení dodávek v USA. Průzkum se týká více než 400 společností. Nákupní manažeři se dotazují ohledně zaměstnanosti, úrovně cen, dodavatelů, zásob nevýrobních objektů. Pokud index má hodnotu nižší než 50, kvůli snížení aktivity, to ukazuje na ekonomický pokles, zejména v případě, že trend přetrvává po dobu několika měsíců. Tento zásadní ukazatel může u měnových párů, které jsou připoutány k US dolaru, vést k prudkému nárůstu volatility.

Dnes v 14:30 SEČ se očekává zveřejnění maloobchodních tržeb v Kanadě (Core Retail Sales). Ukazatel se vydává každý měsíc úřadem statistiky a zobrazuje relativní změnu objemu maloobchodních tržeb v celé maloobchodní produkci s výjimkou automobilů (20% ze všeho objemu). CRS je odhad spotřebitelské aktivity, který je záložen na volbě z různých prodejen různých typů. Ukazatel určuje spotřebitelskou důvěru a má značný význam pro dlouhodobé investory. Domníváme se, že zveřejnění zprávy může způsobit impuls volatility měnového páru USD/CAD.

Dnes v 14:30 SEČ se očekává zveřejnění výrobních objednávek v Kanadě (Manufacturing sales). Každoměsíční ukazatel se stanoví statistickým úřadem na základě údajů z minulého měsíce. Výrobní objednávky umožňují odhadnout budoucí trendy na trhu práce, a také růst spotřebitelských výdajů a investic. Očekáváme, že v tuto dobu lze pozorovat růst volatility měnového páru USD/CAD.

Dnes v 14:15 SEČ bude zveřejněn index ADP Non-Farm Employment Change (změna čísla pracovních míst v nezemědělském sektoru USA), který se vydává každý měsíc společností Automatic Data Processing. Ukazatel se vypočítá na základě údajů shromážděných v minulém měsíci. Tyto parametry jsou založeny na studiu anonymných dat asi 400 000 zákazníků v US byznysu. Analýza nezahrnuje zemědělský sektor a vládní pozice. Předběžné posouzení vyjde za 2 dny před publikací Nonfarm. Právě proto je třeba k tomuto indikátoru věnovat pozornost. Zaměstnanost je klíčovým faktorem ovlivnující na spotřebitelskou poptávku v USA, a pokles ukazatele pod předpokládaným interválem téměř určitě vede k oslabení US měny. Připomenme si také, že v 16:00 bude zveřejněn kanadský indikátor kupní síly, Ivey PMI. Jsou dotazovány 175 nákupních manažerů z různých sektorů ekonomiky. Odhaduje se zaměstnanost, výroba, nové objednávky, ceny, dodávky a zásoby. Tento index měří rozšiření a pokles výroby a také úroveň aktivity nákupních manažerů. Očekáváme, že zveřejnění přezkoumaných ukazatelů vede k dodatečné volatilitě měnového páru USD/CAD.

Dnes v 14:30 SEČ budou zveřejněny dva indikátory domácí poptávky kanadské ekonomiky: index kupní síly (Core CPI) a objem maloobchodních tržeb (Core Retail Sales) za měsíc. Core CPI se publikuje Agenturou statistiky na konci každého měsíce a zobrazuje změnu cen zboží a služeb s výjimkou nejvolatilitnějšího komponentu: potraviny a energie (tyto zboží mají silnou sezonní součást). Ukazatel měří inflaci, která zase působí na měnovou politiku a úrokové sazby. Kanadská národní banka bere v úvahu inflační očekávání ekonomiky pro omezení nadměrných temp růstu zpřísněním měnové politiky. Zvýšení základních sazeb vede k přílivu investičních prostředků do ekonomiky země – právě proto zveřejnění CPI může způsobit značný impuls kanadské měny vůci nejlikvidnějším měnám. Indikátor Retail Sales zároveň s tím zobrazuje realtivní změnu objemu maloobchodních tržeb s výjimkou automobilů (20% ze všeho objemu). CRS je důležitým odhadem spotřebitelské aktivity, který je založen na volbu maloobchodních prodejen různých typů a velikostí. Ukazatel určuje spotřebitelskou důvěru a má značný význam pro dlouhodobé investory. Myslíme si, že zveřejnění obou indikátorů má v současné době způsobit impuls volatility kanadského dolaru vůci nejlikvidnějším měnám.