PCI Technická analýza | PCI Prognóza Cen


  • Viz technické analýzy:
  • 1 den
  • 3 dny
  • týden
  • měsíc
  • všechny

Dnes se podívejme na denní graf personálního kompozitního instrumentu (PCI) &NATGAS_OIL. Podkladová část instrumentu obsahuje 10 milionů britských termálních jednotek zemního plynu (10 mmBtu), kotační - 1 barel ropy WTI. Podkladová část je představena instrumentem #C-NATGAS – kontinuálním CFD na futures kontrakty na zemní plyn amerického terminalu Henry Hub. Kotační část je představena instrumentem OIL – kontinuálním CFD na futures kontrakty ropy WTI. Základní myšlenkou otevření pozice se objevila díky zkoumání krátkodobé energetické zprávy z americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) na srpen. Ve srovnání se zprávou v červenci v USA byla v ní snížena prognóza těžby ropy o 100 tisíc barelů denně na 9,4 milionů a v roce 2016 – o 400 tisíc denně na 9 milionů denně. Domníváme se, že snížení těžby může podporovat kotace WTI. Současně se ve zprávě EIA zdůrazňovalo, že zásoby zemního plynu v USA 31. července roku 2015 byly o 23% vyšší než loňská úroveň. Dle prognóz EIA, na začátku zimního období v USA nebo na konci října, zásoby zemního plynu budou v zemi dosaženy nejvyšší v historii úrovni 3,867 miliard kubických metrů. Podle našeho názoru, to může přispět ke snížení kotací zemního plynu. V souladu s těmito prognózami, není vyloučeno snížení NATGAS_OIL. Poznamenejme, že další zpráva EIA bude zveřejněna 9. září roku 2015.

Podívejme se na graf personálního kompozitního instrumentu &Grain_4. Zahrnuje v sobě pšenici, kukuřici, sóju a oves ve stejných objemech 100 bušlů. Tento PCI, jak se očekávalo, stoupá v obávách zhoršení počasí v důsledku velmi pravděpodobného vývoje přírodního jevu El Niňo na podzim letošního roku. Pšenice v minulém týdnu zdražila o 8,4% v důsledku možného poklesu její sklizně v USA. Je to nejvyšší týdenní růst od poloviny loňského roku. Dalším faktorem růstu cen pšenice byly plísně Fusarium v Kansasu. V pondělí její ceny pokračovaly v růstu. Po pšenici zdražily kukuřice a sója. Čína v květnu zvýšila dovoz sóji o 2,7% ve srovnání s loňskou úrovní až 6,1 milionů tun. Ceny kukuřice klesly kvůli epidemii ptačí chřipky v USA, kde zahynuly 46 milionů kuřat a krůt. Je v současné době vyvinuta zkušební vakcína, kterou může schválit Ministerstvo zemědělství v USA (USDA). Předpokládá se, že to zastaví epidemii. Hlavní událostí tohoto týdne bude zveřejnění řady zpráv USDA, které budou obsahovat prognózu světové výroby, zásob a poptávky po obilí a bavlně. To může mít významný dopad na jejich ceny. Zprávy budou zveřejněny ve středu v 14:00 a 14:15 SЕČ.

Představujeme Vaší pozornosti nový personální kompozitní instrument &Technology_Stocks. Ten odráží cenovou dynamiku portfolia z 10 akcií největších IT společností: Amazon.com, eBay, Facebook, Google, Yahoo, Cisco System, Intel, Apple Inc, International Business Machine, Microsoft. Kotace je v US dolarech. To během 5 let více než dvakrát vzrostlo. Ve srovnání s úrovní na začátku letošního roku Technology_Stock je nyní „v plusu“ o 4,4%. Je to mnohem menší než růst vysoce technologického US indexu NASDAQ 100 (+5,8%), ale více než zvýšení S&P 500 (+2,4%) a DJI (+1,4%). Americké akcie během posledních několika dnů pokračují v poklesu na pozadí posilování dolaru. Účastníci trhu se obávají, že případné zvýšení úrokových sazeb zvýší úvěrové zatížení korporací, a „silný“ dolar může udělat jejich produkci nekonkurenceschopnou na světovém trhu.

Dnes vám chceme představit personální kompozitní instrument &WHEAT/RUB. V jeho podkladové části je CFD na pšenici , a v kotační – ruský rubl. De facto tento PCI je cena pšenice v rublech. Ten na grafu klesl na lonské úrovně. Mezitím nahromaděná inflace v Rusku, vyjádřená v rublech, po dobu pěti měsíců činil 11,6%. Z tohoto důvodu nevylučujeme růst grafu WHEAT/RUB. Druhým faktorem jeho zvýšení se může stát možné zdražení pšenice na světovém trhu z důvodu zhoršení počasí v případě vzniku El Niño v tomto roce. V pondělí kotace pšenice dosáhly šestitýdenního maxima. Tyto jsou upraveny směrem dolů díky posílení dolaru a odhadům deštivého počasí na středozápadě USA dle Commodity Weather Group. Je třeba poznamenat, že aktuální hodnocení kvality americké pšenice se nyní odhaduje velmi vysoko a je mnohem vyšší než průměrné roční hodnoty.

Podívejme se na graf personálního kompozitního instrumentu &&Grain_4. Zahrnuje v sobě pšenici, kukuřici, sóju a oves ve stejných objemech (100 bushlů). Je vhodné pro portfoliové obchodování. Japan Meteorological Agency a Australian Bureau of Meteorology prvními oznámily vytvoření přírodního jevu El Niño v letošním roce. Tento jev naposledy byl viděn v roce 2009 a způsobil vážné sucho v Indii. Povětrnostní podmínky se zhoršily na východní polokouli, což způsobilo výrazný nárůst cen potravin. Pravděpodobnost letošního výskytu El Niňa zatím odhadují 70%.

Dnes proanalyzujeme denní graf personálního kompozitního instrumentu (PCI) &GAS/OIL. Ten odráží dynamiku cenových změn CFD na zemní plyn v USA na terminále Henry Hub vůci americké lehké ropě značky West Texas Intermediate (WTI). Od poloviny března PCI se zbořil asi o 33%, ve stejném období WTI zdražila o 36%, a cena zemního plynu se významně neměnila. Nevylučujeme, že poměr GAS/OIL může dorůst kvůli narůstající poptávce po zemním plynu v USA a technické korekci ropy. Podle informace světového poskytovatele služeb na ropných polích Baker Hughes, počet pracujících plynových vrtů v USA během týdne klesl o tři kusy na 222 kusů, což je pouze o 5 vrtů víc než historické minimum v roce 1987. Kromě toho, poptávka po zemním plynu se v průběhu několika týdnů v zemi může zvýšit na 53,1 miliard kubických stop denně, což je vyšší než průměrná úroveň během 13 let - 51,3 miliard. Očekává se také mírné snížení vývozu zemního plynu z Kanady a vlastní produkce. V této souvislosti dynamiku kotací může ovlivnit týdenní zpráva o zásobách zemního plynu v USA, která vyjde ve čtvrtek večer. Pokud jde o světových cenách ropy, tyto mohou být opraveny směrem dolů kvůli zpomalení průmyslového růstu v Číně. V pondělí tam vyšel slabý index PMI. Kromě toho, počet pracujících ropných vrtů v USA klesl, a někteří účastníci nyní očekávají jejich růst na pozadí ročního maxima kotací WTI.

Podívejme se na graf personálního kompozitního instrumentu &Indices_EU nebo akciových indexů Evropy. Má následující podobu: DE30, FR40, GB100 v podkladové části a EUR - v kotační. Od začátku letošního roku tento PCI vzrostl o 17,5%, což se nachází v blízkosti zvýšení celoevropského akciového indexu STOXX Europe 600 EUR Price o 16,5% na maximum během 14 let. Během stejného období, americký index S&P 500 vzrostl o 2,5%. Je třeba poznamenat, že pri výpočtu v US dolarech, růst STOXX Europe 600 byl také významně menší a činil 5,9%. Pokles kurzu eura vůci US dolaru o 8,2% od začátku roku hrál v růstu našeho PCI důležitou roli. Ve středu vyšly velmi slabé údaje o americkém HDP za první čtvrtletí. Toto přispělo k posílení eura proti dolaru a poklesu evropských akciových indexů. Zejména německý DAX ukázal nejvyšší denní sesun od března roku 2014. Kromě všeho negativně ovlivnilo riziko defoltu Řecka. Nevylučujeme pokračování trendu posílení jediné měny a snížení kotací akcií evropských společností. Ve čtvrtek vyjdou údaje o inflaci a nezaměstnanosti v eurozóně. Jejich prognóza, dle našeho názoru, je pozitivní pro euro.

V tomto přehledu bychom chtěli předložit vaší pozornosti denní graf personálního kompozitního instrumentu BRENT_RUB nebo ropu značky Brent vůci ruskému rublu. V prvním čtvrtletí 2015 Rusko ukázalo maximální růst vývozu o 7,4% ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Kromě toho růst těžby činil celkem 0,4% — do 10,71 mln barelů denně. Taková nerovnováha je kvůli poklesu ruské domácí poptávky po benzínu v důsledku hospodářské krize. Je třeba poznamenat, že prodej nových automobilů v Rusku v prvním čtvrtletí se snížil přibližně o 40%, a ojetých – o 25%. Cena ropy v rublech minulý pátek klesla na minimum od června 2012. Jsme přesvědčeni, že pokles domácí poptávky má své meze, za které by měly přijít stabilizační fázi. Sotva vývoz ropy se bude dlouho zvýšovat při stagnující těžbě. Jelikož kurz ruské měny a cena ropy jsou vysoce navzájem spojené (podíl uhlovodíků ve vývoze činí asi 74%), PCI BRENT_RUB, zpravidla je větší dobu v neutrálním trendu. Nevylučujeme významný pohyb kurzu rublu na konci tiskové konference prezidenta Ruska Vladimira Putina dne 16. dubna.

Včera jsme analyzovali graf kukuřice. Jak se očekávalo, zpráva Ministerstva zemědělství USA (USDA) vyprovokovala dobrý cenový pohyb směrem nahoru. Dnes věnujme pozornost H4 grafu personálního kompozitního instrumentu &Grain_4. Ten odráží cenovou dynamiku portfolia 4 populárních obilných komodit: kukuřice sójy, pšenice a oves. USDA již popáté v řadě na konci zemědělské sezóny 2014/2015 snížilo prognózu amerických zásob kukuřice na 50 milionů bushlů do 1,777 mlrd, což odpovídá dolní hranici hodnocení nezávislých analytických agentur. Prognóza světových zásob kukuřice byla snížena o 2,3%, pšenice - pouze o 0,07%, a soja — zvýšena o 0,3%. To však nebránilo růstu kotace pšenice za čtyři dny na 4%, a také dnešnímu růstu cen sóji. Jelikož účastníci trhu se obávají možného sucha ve Spojených státech, které podporuje pšenici a povodně v Brazílii a v Argentině – to může poškodit úrodu sóji. Oves společně s hovězím masem a dalšími typy masa již třetí týden v řadě zdražuje. Poznamenejme, že prognóza USDA světové výroby a zásob ovse se nezměnila ve srovnání s předchozím přehledem.

Dnes věnujme pozornost grafu H4 personálního kompozitního instrumentu &BRENT_RUB nebo ropu Brent vůci ruskému rublu. Jsou navzájem spojeny, jelikož Rusko je třetím největším producentem ropy po Saudské Arabii a USA. Podíl uhlovodíků ve svém vývozu dosahuje 73%. Při růstu cen ropy Brent, vyjádřených v US dolarech, ruský rubl se snižuje na grafu USD/RUB. To znamená jeho posilení vůci US dolaru. Z našich stránek můžete importovat do NetTradeXu personální kompozitní instrument &BRENT_RUB.