GBP USD Technická analýza | GBP USD Prognóza


  • Viz technické analýzy:
  • 1 den
  • 3 dny
  • týden
  • měsíc
  • všechny

Dnes se chceme opět vrátit ke grafu britské libry GBPUSD, který jsme viděli minulý týden. Jak se očekávalo, ta byla upravena směrem dolů po dvouměsíčním růstu. Nevylučujeme, že sestupný pohyb může být pokračován. To je především spojeno s posílením US dolaru po růstu dubnové základní inflace 0,3%, což je maximem od ledna 2013. V březnu tento ukazatel se také zvýšil, ale pouze o 0,2%. V pátek šéfka Fedu USA Janet Yellen oznámila ochotu své agentury zvýšit úrokové sazby v letošním roce. Na tomto pozadí páteční pokles byl nejvyšší za tři týdny. Investoři nevěnovali pozitivní informaci velkou pozornost, že deficit státního rozpočtu Velké Británie na úkor nových dluhů v dubnu byl mnohem menší než se očekávalo. Ve srovnání s dubnem loňského roku ten se snížil o 27%. Podle našeho názoru, taková ignorace makroekonomického pozitivu může znamenat, že účastníci trhu očekávají pokračování korekce. Další důležitější informace bude zveřejněna ve čtvrtek – HDP Velké Británie za první čtvrtletí. Předběžná prognóza je pozitivní, což omezuje potenciál oslabení libry.

Britská libra šterlingů GBP/USD ukazuje na malý pokles po působivém „rally“ díky vítězství Konzervativní strany v parlamentských volbách dne 7. května. Jeho dvoutýdenní růst byl nejvyšším za posledních šest let. Nyní účastníci trhu přeceňují vyhlídky britské ekonomiky. Konzervativci slíbili upustit zvyšování daní do pěti let. Mezitím, deficit státního rozpočtu je téměř roven 5% a pro jeho snížení se plánuje krácení výdajů. Britské ministerstvo financí se chystá dne 5. července předložit plán. Nejspíše až do té doby libra šterlingů bude v neutrálním trendu. Kromě toho, většina investorů očekává, že do července britská banka se zdrží vyjadřování ve prospěch možného zvýšení sazeb. Dlouhodobým negativem pro libru jsou plány vládnoucí Konzervativní strany svolat referendum o odchodu z EU v roce 2017. Tento týden ve středu britská banka zveřejní materály ze svého dubnového zasedání. Ve čtvrtek vyjdou maloobchodní tržby. Jejích prognóza je negativní.

Podívejme se na chování měnového páru GBP/USD na H4 grafu. Cena se přiblížila k denní rezistenci a vstoupila do fáze konsolidace. V této situaci nejjednoznačnější signály přicházejí ze strany oscilátorů - RSI-Bars. Poznamenejme, že současný bar indikátoru již překročil poslední minimum – tato událost je označena červeným oválem na obrázku. To jistě hovoří o zesílení medvědích nálad na trhu v předvečer oznámení bankovní sazby a prohlášení britské banky (13:00 SEČ).

Podívejme se na měnový pár GBP/USD na H4 grafu. Cena prorazila horní stranu rostoucího trojúhelníku a pokračovala pohyb vevnitř býčího kanálu Donchian. Poznamenejme, že trendová linie grafického kanálu se potvrzuje historickými hodnotami trendového indikátoru ParabolicSAR. V současné době existují výkyvy v blízkosti historické rezistence 1.51705. Je třeba počkat na uzavření svíčky nad tuto úroveň.

Ve středu byl zveřejněn zápis zasedání výboru peněžní politiky britské banky. Členové výboru vyjádřili názor, že růst inflace vznikne dříve: očekává se, že hospodářské oživení v eurozóně zvýší poptávku po zboží britského vývozu, což posilí libru, ale zároveň přivede k růstu cen. Funkcionáři poznamenali, že silný pokles inflace v posledních měsících byl částečně způsoben zdražením libry, proto její růst může být silnější, než se očekávalo, jakmile tlak měny na ceny zeslabne. Po zveřejnění zápisu býčí se stabilizovali, a kotace libry – vzrostly. Ve čtvrtek ve Velké Británii vyjdou důležité ekonomické údaje, včetně maloobchodních tržeb za březen. Naši analytici očekávají nárůst tohoto ukazatele, což může libru poskytnout další podporu

Podívejme se na H4 graf měnového páru GBP/USD. Cena vyšla z trojúhelníku do strany zelené zóny prorazením horní hranice grafického modelu. Současně s tím došlo k býčímu otočení kanálu Donchian a trendového indikátoru ParabolicSAR. V současné době vidíme lokální korekci, která tvořila medvědí svíčkový model „pohlcení“ – cena prorazila H4 trendovou linii. Nicméně, neexistujou dostatečné důvody počítat tento signál spolehlivým. Oscilátor RSI-Bars ukázal falešný průraz a vrátil se v rámci roustoucího kanálu. To znamená, že korekce se blíží k dokončení, pokud se nestane zveřejnění nepředvídatelných fundamentálních údajů.

Podívejme se na graf měnového páru GBP/USD. Kurz libry klesl na sedmileté maximum vůci euru a osmitýdenní maximum vůci US dolaru. K tomuto přispěl pokles cen nemovitostí v únoru poprvé během 5 měsíců. Poznamenejme, že minulý týden libra během 6 let dosáhla maxima vůci koši hlavních měn. V současné době investoři se domnívají, že zvýšení sazby britské banky nebude dříve než v roce 2016. Kromě toho je hypotetická možnost, že Velká Británie vystoupí z EU, pokud v květnových parlamentních volbách vyhrají konzervativci. Nevylučujeme obnovení růstu britské libry po dokončení technické korekce.

Dnes v 10-30 SЕČ vyjde zpráva o inflaci sestavenou britskou bankou a také se bude konat tisková konference jeho předsedy Mark Carney. Většina účastníků trhu čeká na pokles odhadu spotřebitelských cen a názor hlavy britské banky ohledně možného zvýšení diskontní sazby v budoucnu. Předpokládá se, že on také bude komentovat stav trhu nemovitosti a dynamiku sazeb o hypotéku. Je těžké říci, že toto bude mít vliv na kurz britské libry.

Dnes v 14:30 SEČ bude zveřejněn index Non-Farm Employment Change. Ukazatel se vydává úřadem práce USA a vyjadřuje změnu nových pracovních míst v nezemědělském sektoru za poslední měsíc. Změna indikátoru má výrazný vliv na spotřebitelské výdaje a přitažlivost ekonomiky. Kromě toho, je třeba poznamenat, že indikátor se vydává jeden z prvních a má střednědobý dopad na trh. Současně bude také zveřejněna míra nezaměstnanosti, která má dlouhodobý dopad a je zajímavý především pro institucionální investory. Předběžné odhady pro oba indikátory jsou negativními. Myslíme si, že zveřejnění uvažovaných ukazatelů povede k další volatilitě US měny vůci nejlikvidnějším instrumentům na měnovém trhu.