EUR USD Technická analýza | EUR USD Prognóza


  • Viz technické analýzy:
  • 1 den
  • 3 dny
  • týden
  • měsíc
  • všechny

V úterý ve Spojených státech vyšly údaje o inflaci v listopadu, které zesílily důvěrů účastníku na trhu ve zvýšení úrokových sazeb. Ve středu 16. listopadu v 20-00 СЕТ Fed USA oznámí o tom své rozhodnutí a o půl hodiny začne vystoupení Janet Yellenové. Zvýšení sazeb se očekávalo během celého letošního roku. Jak budou reagovat měnové kurzy?

V úterý euro bylo upraveno směrem nahoru po 4 dnech poklesu a obnovení minima za 7 a půl roku. Dobrá makroekonomická statistika z EU zpochibnila další oslabování jediné měny, dokonce i v případě zvýšení programu stimulace ekonomiky od ECB. Na základě toho americké ukazatele nejsou velmi dobré. Bude vzestup еura?

Podívejme se na denní graf eura (EURUSD). Řecko dosáhlo dohody s mezinárodními věřiteli. To snížilo riziko jeho odchodu z eurozóny. Další kolo jednání se plánuje 16. července. Nicméně, kurz jediné měny klesl na pozadí očekávání investorů růstu sazeb Fedu. Tato očekávání se zesílily po vystoupení hlavy tohoto orgánu Janet Yellen v pátek. Dalším faktorem oslabení eura by mohl být objem dodatečné finanční pomoci, který vzrostl na 86 miliard eur. Všimněme si, že vyjdou ve čtvrtek důležité údaje pro ekonomiku eurozóny, které jsou schopny ovlivnit měnový kurz: obchodní bilance za květen, inflace za červen, a také se bude konat zasedání ECB.

Krize eurozóny pokračuje. V sobotu účastníci euroskupiny a řecká vláda nedosáhly kompromisu ohledně refinancování nebo uvolňování úvěrových podmínek. Vyprší 30. června lhůta programu pomoci pro Řecko. Bez zveličování lze tvrdit, že Řecko stojí na pokraji defoltu, a eurozóna - politické krize. Měnový pár EUR/USD v pondělí byl otevřen medvědím gapem. Cena se pohybuje v rozmezí H4 a denního trendu. Oba mají záporný sklon. Třikrát cena testovala rezistenci 1.12339, která tak i nebyla dokončena. V důsledku toho byl tvořen medvědí pattern „trojitý vrchol“ . Signál trendového indikátoru Parabolic se pohybuje podél H4 trendové linie. Nejsou žádné protiklady i ze strany oscilátoru RSI-Bars. Budeme čekat na uzavření pravidelného baru pod rezistencí 27%.

Podívejme se na měnový pár EUR/USD na H4 grafu. Cena je zkonsolidována v býčím trojúhelníku: účastníci trhu vyčkávají na rozhodnutí Euroskupiny. Připomeňme si, že stav Řecka v současné době posuzují v Bruselu ministři financí zemí eurozóny. V daný moment kvůli neúplnému plánu reform, který navrhla levá radikální řecká vláda, není možná restrukturalizace úvěru. Účastníci hledají kompromis. Současná fáze konsolidace se odlišuje protikladnými signály ze strany trendových indikátorů ParabolicSAR a Donchian. Zároveň s tím oscilátor RSI-Bars tvořil trendový kanál mající býčí sklon. Cena se přibližuje k významné linii podpory na cenovém grafu. Určitá míra nejistoty se udržuje na trhu.

Dneska podívejme se na měnový pár EURUSD. Tento týden kurz US dolaru opět začal vůci euru posilovat na základě zveřejnění kladných údajů o trhu s bydlením v USA a komentáře člena rady ECB Benoit Kerra o narůstání objemů programu výkupu dluhopisů v květnu a v červnu. V úterý kurz eura vůci dolaru klesl na 1,5%. Nejistota o situaci Řecka také byla jednou z příčin oslabení jediné měny. Mluvčí řeckého parlamentu ve středu řekl, že Řecko nebude moci dne 5. června MMF platit další platbu, pokud nebude dosažena dohoda s věřiteli země. Ve střednědobém horizontu euro bude pokračovat v poklesu: stálé rozšiření měnové báze v rámcích programu kvantitativního uvolňování ECB bude nadále mít silný tlak na kurz eura. V pátek se očekává zveřejnění indexu podnikatelského klimatu IFO v Německu (květen). Dle odhadů, ukazatel se očekává slabší, než v předchozím přehledu. V pátek v USA vyjde index spotřebitelských cen za duben. Později ve stejný den v 15:30 SEČ se bude konat vystoupení prezidenta ECB Mario Draghi na fóru evropské centrální banky v Portugalsku, a v 19:00 SEČ v Rhode Island s řečí ekonomických vyhlídkách USA vystoupí šéfka Fedu Yellen.

20/4/2015

Podívejme se na měnový pár EUR/USD na H4 grafu. Cena provedla býčí otočení nablízku trojitého dna (1.05167) a pohybuje se v rostoucím trendovém kanálu. Poznamenejme také, že úroveň trojitého dna byla také potvrzena signálem oscilátoru RSI-Bars. Konsolidace je také dobře vyjádřena bočním kanálem oscilátoru. Po krátkodobé konsolidaci ceny je možný nový impuls směrem k zelené zóně. Na cestě jsou umístěny dvě úrovně rezistence: 1.08509 a 1.08934. Obě úrovně se potvrzují hranicí kanálu Donchian, historickými hodnotami ParabolicSAR a fraktály Billa Williamse.

Podívejme se na měnový pár EUR/USD na denním grafu. Cena se pohybuje vevnitř týdenního a denního klesajícího trendu: je pozorována medvědí synchronizace rozsahů. Je třeba zpozorovat vytvořený pattern "dvojitý vrchol", který je zesílen svíčkovým modelem pohlcení (označený žlutě). Model potvrzuje hladinu rezistence 1.10651, který může být použit k omezení rizik při otevření krátké pozice. Trendový indikátor ParabolicSAR dokončil medvědí otočení – jeho hodnoty se pohybujou podél denní trendové linie potvrzením jeho významnost. Je třeba také poznamenat negativní sklon kanálu Donchian. Oscilátor RSI-Bars ukazuje průraz trendové linie po konsolidaci vevnitř trojúhelníku – časný příznak převahy ve prospěch medvědů.

Dnes podívejme se na graf měnového páru EUR/USD. Euro od května loňského roku kleslo o téměř 25% bez významných oprav. K tomuto přispěly dva hlavní faktory: očekávaná emise eura a zahájení programu „kvantitativního uvolňování“ ECB a také plánované zvýšení diskontní sazby Fedu USA. První událost již nastala. ECB v březnu letošního roku oznámila začátek výkupu dluhopisů v hodnotě 60 mlrd eur pomocí peněžní emisí. Tento program potrvá až do března 2016. Staré traderské pořekadlo „prodávej na pověstí a kup na faktech“ částečně fungovalo, a v současné době máme mírný nárůst eura. Nevylučujeme, že ten bude nadále pokračovat, pokud dle výsledků zítřejšího pravidelného zasedání Fed se zmíní o tom, že není třeba zvýšit v blízké budoucnosti US sazbu.

Podívejme se na měnový instrument EUR/USD na H4 grafu. Cena se pohybuje v rozmezích medvědího trendu, což se potvrzuje sklonem dlouhodobého kanálu DonchianChannel(13). V současné době se pozoruje korekce po dlouhé fázi oslabení indexu eura. Trh čeká na vystoupení hlavy ECB Mario Draghi, které se bude konat dneska v 19:45 SEČ.