Ve středu index dolaru se nacházel v neutrálním trendu již druhý den v řadě


17/4/2014
Ve středu index dolaru (USDIDX) se nacházel v neutrálním trendu již druhý den v řadě. Předseda Fedu Janet Yellen tentokrát se snažila být opatrným ve svých prohlášeních. Dříve její slova způsobily silné kolísání měnového kurzu. Včera Janet Yellen neřekla nic o načasování možného zvýšení úrokové sazby ve Spojených státech a označila, že řešení bude záviset na situaci na americkém trhu práce a rychlosti zvýšení inflace asi 2%. Přitom ona podotknula, že nízká inflace je mnohem nebezpečnější pro ekonomiku. Tato slova způsobila růst amerických fondových indexů S&P 500 (SP500), Dow (DJI), Nasdaq 100 (Nd100). Naopak, index dolaru dnes ráno se snižuje. Jelikož opatření ke zvýšení inflace předpokládají uvolňování peněžní politiky, totiž pokračování emise dolaru pro výkup státních dluhopisů a držení nízkých sazeb. Včerejší makroekonomické ukazatele ve Spojených státech byly pozitivními. Dnes v 13-30 a 15-00 SЕČ vyjdou týdenní data o americkém trhu práce a výrobní index Philadelphia Fed. Dle našeho názoru, předběžné prognózy jsou neutrálními. Počet nezaměstnaných by měl mírně zvýšit. Připomeňme si, že zítra v souvislosti s oslavou „Velký pátek“ nebudou fungovat finanční trhy Spojených států, Německa, Velké Británie, Austrálie, Nové Zélandie, Hongkongu a Singapuru.

EURUSD, Daily

Inflace v eurozóně za březen činila 0,5%. Přitom „prutová“ inflace (s výkimkou cen na energii, potravin, alkoholu a tabáku) se snížila dо 0,7% od 1%. Takto, růst indexu spotřebitelských cen již ve lhůtě šesti měsíců se nachází v „nebezpečné“ zóně ECB. Kromě toho, ostatní inflační ukazatele mají tendenci k dalšímu snížení. Takto, v EU a ve Spojených státech jsou podobné ekonomické problémy spojené s hrozbou deflace. Jejích určení se také předpokládá stejným způsobem: peněžní emise a nízké úrokové sazby. Přitom Fed již od konce loňského roku provede snížení „kvantitativního uvolňování“ a považuje verzi zvýšení sazby jako oživení americké ekonomiky. Naopak, ECB plánuje pouze přistoupit ke "kvantitativnímu uvolňování". Úroková sazba v obou zemích je stejná 0,25%. Považujeme, že očekávané protisměrné činy Fed a ECB mohou přivést k formování dlouhodobého sestupného trendu na grafu EURUSD. Avšak je třeba počkat na technické signály otočení současného trendu. V průběhu posledních šesti měsíců euro vzrostlo o 2,3% proti americkému dolaru a o 6% proti jenu. Další významná makroekonomická data v eurozóně vyjdou 22. dubna.

GBPUSD, Daily

Britská libra (GBPUSD) dosáhla maximální hodnoty od listopadu roku 2009 díky pozitivním ekonomickým ukazatelům. Nezaměstnanost v únoru se snížila do pětiletého minima a činila 6,9%. Je to znatelně lepší, než předběžné prognózy. Banka Anglie otázka zvýšení úrokové sazby uvazuje se snížením úrovně nezaměstnanosti níže 7%. Nyní ta může dělat takové zvýšení na dalším zasedání 8. května. Avšak zatím co většina účastníků trhu považuje, že aktuální úroveň úrokové sazby 0,5% se drží do konce roku.

Banka Kanady včera úrokovou sazbu držela na úrovni 1% již 29krát v řadě. Přitom ta podotknula, že úroková sazba může být jak zvýšena, tak i snížena během nejbližších šesti měsíců. Přitom Banka Kanady snížila prognózu ekonomického růstu na aktuální rok do 2,3% od 2,5% v lednu. Poté kanadský dolar ukázal na výrazný oslabení, které vypadá jako růst na grafuUSDCAD. Dnes v 13-30 SЕČ v Kanadě vyjde inflace za březen. Očekává se zvýšení, což může přispívat k dalšímu růstu kanadského dolaru na grafu.

Corn, Daily

Čína odmítla koupit americkou geneticky modifikovanou kukuřici(Corn) v hodnotě 2,9 miliard dolarů. Všimněme si, že zrno zahrnuje v sobě gen Viptera nebo MIR 162, který je dovolen ve Spojených státech a take v několika jiných zemích. Nevylučujeme, že tato situace může přivést ke zvýšení objemů zrna ve Spojených státech a ke snížení ceny futures na kukuřici.Poznámka

Tento přehled má informativně poznávací charakter a publikuje se zdarma. Všechny údaje, uvedené v přehledu, jsou získány z otevřených zdrojů, jsou uznávány více méně spolehlivé. Přitom, neexistují žádné garance, že uvedená informace je úplná a přesná. Přehledy se v budoucnu neobnovují. Veškerá informace v každém přehledu, včetně názorů, ukazatelů, grafů, je pouze poskytována a není finančním poradenstvím nebo doporučením. Celý text nebo jeho jakákoliv část a také grafy nelze považovat za nabídku provádět nějaké transakce s jakýmikoliv aktivy. Společnost IFC Markets a její zaměstnanci za žádných okolností nemají žádnou odpovědnost za jakékoli kroky učiněné kýmkoliv po nebo v průběhu seznámení s přehledem.