Měnové zkratky


Každá měna má svůj vlastní ISO kód.

Kódy měn používané pro identifikaci měn jsou soubory symbolů. Tyto kódy jsou definovány Mezinárodní organizací pro standardizaci (International Organization for Standardization) v souladu se standardem ISO 4217. Každý kód zobrazuje měny dvěma způsoby: třípísmenovým abecedním kódem nebo třímístním číselným kódem.

Třípísmenový kód měny se skládá ze tří písmen. Ve většině případech první dvě písmena abecedního kódu měny představují zemi (dvoupísmenová zkrátka názvu země podle standardu ISO 3166), a třetí písmeno odpovídá prvnímu písmenu v názvi měny.

Číselný kód měny se skládá ze tří písmen a je používán v zemích, které nepoužívají latinku. Zpravidla, číselné kódy měn odpovídají číselnému kódu státu (ISO 3166). Tato tabulka zobrazuje názvy měn,ISO kódy měn (abecední a číselné) a symboly měn.

Název instrumentuAbecední kódWhat-this.pngČíselný kód What-this.pngSymbol měny
+Americký dolar
USD 840 $
+Australský dolar
AUD 036 $, A$, AU$
+Kanadský dolar
CAD 124 $, C$
+Švýcarský frank
CHF 756 Fr., SFr, FS
+Japonský jen
JPY 392 ¥
+Novozélandský dolar, Kiwi
NZD 554 $, NZ$
+Euro, Jednotná evropská měna
EUR 978
+Britská libra
GBP 826 £
+Švédská koruna
SEK 752 kr
+Dánská koruna
DKK 208 kr
+Norská koruna
NOK 578 kr
+Singapurský dolar
SGD 702 $, S$
+Česká koruna
CZK 203
+Hongkongský dolar
HKD 344 $, HK$
+Mexické peso
MXN 484 $, Mex$
+Polský zlotý
PLN 985
+Ruský rubl
RUB 643
+Turecká nová lira
TRY 949
+Jihoafrický rand
ZAR 710 R
+Čínský offshore juan
CNH no official ISO code

Obchod na trhu Forex je založen na transakcích s měnovými páry, ve kterých se jedna měna kupuje/prodává za jinou měnu. Každá měna má svůj vlastní ISO kód (ISO 4217). V níže uvedené tabulce jsou uvedeny měny s odpovídajícími názvy a termíny.

Měny se obchodují páry, ve kterých relativní hodnota jedné měny se vyjadřuje v hodnotě druhé. První měna v páru se nazývá podkladovou (její hodnota je považována za jednotku), zatím co druhá měna - kotační. Vyjadření hodnoty jedné měny v jednotkách druhé měny je kotace měnového páru.

EUR/USD 1.4120

Tato kotace znamená, že 1 Euro může být vyměněno na 1.4120 US dolarů. V tomto měnovém páru Euro (EUR) je podkladová měna, a US dolar (USD) - kotační.

IFC Markets nabízí pro obchodování více než 50 měnových párů. Můžete začít obchodovat s měnovými páry na reálných tržních podmínkách, ale bez rizika, na Demo účtu. Pro reálné obchodování otevřete si účet zvolením svého typu účtu. Zde si můžete najít widget, který vám pomůže zobrazit aktuální ceny různých měnových párů, včetně párů ze skupiny Major, Minor a Exotic. Máte možnost v reálném čase zobrazit kotace pro akcie, indexy a další finanční instrumenty na widgetech nabízených IFC Markets.

Provided by IFC Markets
Volání